Η θερμοκρασία έχει υποχωρήσει αρκετά τις τελευταίες ημέρες, ενώ μετά από 48ωρο απαγορευτικό, επετράπη την Παρασκευή ο απόπλους των πλοίων, χωρίς ωστόσο οι ισχυροί Βόρειοι άνεμοι να έχουν υποχωρήσει ιδιαίτερα.
Το απόγευμα της Παρασκευής (03/01) ο καπετάνιος του “Blue Star Delos” έδωσε κυριολεκτική μάχη για να δέσει το πλοίο και να αποβιβάσει με ασφάλεια τους επιβάτες στο λιμάνι της Νάξου.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1260,h_626/https://www.notioi.gr/wp-content/uploads/2020/01/343434.png)
Στο Αιγαίο πνέουν άνεμοι εντάσεως 8 μποφόρ και τοπικά 9, με τα πλοία να προσπαθούν με μεγάλη δυσκολία να φτάσουν στους προορισμούς τους.