Παναθηναϊκός – Βόλος 0-0: Γκέλα στη Λεωφόρο με μοιραίο τον Σπόραρ και πρωταγωνιστή τον Κλέιμαν

Ο Παναθηναϊκός υποχρεώθηκε σε ισοπαλία, χωρίς τέρματα, κόντρα στο Βόλο στη Λεωφόρο παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες των πράσινων με τον Κλέιμαν να είναι ο MVP της αναμέτρησης καθώς απέκρουσε και πέναλτι του Σπόραρ στο 90+7′.

Τη φετινή σεζόν το τριφύλλι έπαιξε αρκετές φορές με τη φωτιά και δεν κάηκε. Δεν συνέβη το ίδιο όμως το απόγευμα της Κυριακής στη Λεωφόρο κόντρα στο Βόλο. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ανοίξει την άμυνα του Βόλου, να σκοράρει με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Το τριφύλλι κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις μετά από χέρι του Λούνα ύστερα από γύρισμα του Παλάσιος με τον Σπόραρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του αλλά ο Κλέιμαν με ωραία επέμβαση στην δεξιά του γωνία κράτησε το μηδέν στην εστία του Βόλου που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Με δύο αλλαγές ο Παναθηναϊκός, δύο αλλαγές και ο Βόλος

Ο Γιοβάνοβιτς επέλεξε να ξεκινήσει τον Παναθηναϊκό με δύο αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Μάγκνουσον αλλά και ο Κουρμπέλης που προερχόταν από τραυματισμό έμειναν στον πάγκο με τους Σάρλια – Μπερνάρ να παίρνουν τη θέση τους στο αρχικό σχήμα.

Ο Μπρινιόλι βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ, ο Κώτσιρας έπαιξε δεξιά και ο Χουάνκαρ αριστερά με τους Σένκεφελντ, Σάρλια να είναι οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Μπροστά τους βρέθηκε ο Πέρεθ έχοντας δίπλα του τον Τσέριν και στην τριάδα μπροστά τους ήταν οι Μαντσίνι, Μπερνάρ, Παλάσιος με τον Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Αλλαγές σε σχέση με την πρεμιέρα του στα playoffs είχε και ο Βόλος που μάλιστα δεν είχε τον προπονητή του στον πάγκο. Οι Σι και Πιρές ήταν εκτός με τους Γκάγκι και Τάχατο να παίζουν στο αρχικό σχήμα.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες το τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να επιβάλει το ρυθμό του και να βρει ένα γρήγορο γκολ, ούτως ώστε να ανοίξει την άμυνα του Βόλου που μπήκε με στόχο να μην δεχτεί κάποιο τέρμα και φυσικά να φέρει άγχος στις προσπάθειες των παικτών των πράσινων.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 9′ με τον Ιωαννίδη να γίνεται κάτοχος της μπάλας από πάσα του Μαντσίνι μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ κάτω από τα πόδια του Κλέιμαν αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Το τριφύλλι έφτασε κοντά στο γκολ στο 23′ όταν ο Σάρλια έδωσε στον Μαντσίνι, αυτός με τη μία πάσαρε στον Τσέριν μέσα στην περιοχή που πέρασε τον Σιέλη, προσπάθησε να πλασάρει αλλά και πάλι ενώ πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Κλέιμαν ήταν άστοχος.

Τρία λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ του Βόλου απέκρουσε το σουτ του Σλοβένου φορ εκτός περιοχής. Στο 34′ οι πράσινοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ όταν ο Μαντσίνι είδε υπέροχα την κίνηση του Παλάσιος στο δεύτερο δοκάρι, του πέρασε τη σέντρα αλλά ο Αργεντινός έκανε τσαφ και δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός και με την έναρξη του δευτέρου μέρους έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ όταν ο Ιωαννίδης μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Σιέλη να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Ο χρόνος περνούσε, το γκολ δεν ερχόταν για το τριφύλλι με τον Γιοβάνοβιτς να ρίχνει στο παιχνίδι ότι είχε στον πάγκο για να κάνει την ομάδα του επιθετικότερη. Αρχικά τους Σπόραρ και Κλέϊνχέισλερ, εν συνεχεία τον Κουρμπέλη αλλά και τον Βέρμπιτς.

Στο 79′ ο αρχηγός άλλαξε τη μπάλα με τον Σπόραρ πήγε να μπει στην περιοχή, έκανε και το σουτ με το αριστερό με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ο Κλέιμαν έπιασε πέναλτι του Σπόραρ στο 90+7′

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Κουρμπέλης βρήκε υπέροχα τον Παλάσιος μέσα στην περιοχή. Ο Αργεντινός έκανε την προσποίηση και δεν γύρισε με τη μια τη μπάλα, αλλά σε δεύτερο χρόνο με τον Λούνα να κόβει τη μπάλα ξεκάθαρα με το χέρι και τον Μανούχο να δίνει πέναλτι.

Ο Σπόραρ που και άλλες φορές φέτος έχει πάρει σε κρίσιμα σημεία τη μπάλα στα χέρια του, ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Κλέιμαν να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να απομακρύνει σωτήρια τη μπάλα και να κρατάει το μηδέν-μηδέν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ (77′ Κουρμπέλης), Τσέριν (80′ Βέρμπιτς), Μαντσίνι (Κλεϊνχέισλερ), Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης (67′ Σπόραρ).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Κάτσε (74′ Μπαριέντος), Τσοκάνης, Γκάγκι (85′ Μεταξάς), Ντέλετιτς, Τάχατος (70′ Πίρες), Οζέγκοβιτς.

πηγή: ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΑΜΑΚΑΡΙΟΣ / sport24.gr