Η Τσέλσι κέρασε… κώνειο τον Σωκράτη

Η Αρσεναλ συνετρίβη 4-1 και ούτε ο 15ος Έλληνας κατέκτησε ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο

Καταπληκτικοί οι «μπλε» στο β’ ημίχρονο διέσυραν με 4-1 την Άρσεναλ και κατέκτησαν το Γιουρόπα Λιγκ στο Μπακού * Τρομερή εμφάνιση από Αζάρ και Ζιρού * Άσχημο τέλος στη μεγάλη καριέρα του Τσεχ

Ανέβασε ταχύτητα η Τσέλσι στο β’ ημίχρονο και το λονδρέζικο ντέρμπι μετατράπηκε σε πάρτι των «μπλε» στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ το βράδυ της Τετάρτης (29/5) στο Μπακού. Θύμα η Άρσεναλ, που ήθελε, αλλά δεν μπορούσε όπως φάνηκε κατά την διάρκεια του αγώνα που έληξε με θρίαμβο 4-1 για την ομάδα του Εντέν Αζάρ.

Ο Βέλγος σούπερ σταρ μαζί με τον καταπληκτικό Ολιβιέ Ζιρού έκαναν σμπαράλια την άμυνα των «κανονιέρηδων» στο δεύτερο 45λεπτο και έσβησαν κάθε υπόνοια για το ποια ομάδα θα είναι η νικήτρια. Ο Αζάρ πέτυχε δύο γκολ και έδωσε μια ασίστ, ο Ζιρού άνοιξε το σκορ, κέρδισε το πέναλτι και μοίρασε μια ασίστ…

Αυτό ήταν το πρώτο Κύπελλο στην καριέρα του Ιταλού τεχνικού της Τσέλσι, Μαουρίσιο Σάρι και πιθανόν το τελευταίο του Αζάρ με την Τσέλσι, αφού όλα συντείνουν ότι θα πάρει μεταγραφή στη Ρεάλ.

Από την άλλη μεριά, η Άρσεναλ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος, ο Έλληνας αμυντικός και ο Κοσιελνί είχαν πολλές δυσκολίες με αντίπαλο τον Ζιρού, ενώ επιθετικά η ομάδα του φάνηκε ασθενική. Κρίμα για το τελευταίο ματς του Τσεχ, ο οποίος κρεμάει τα γάντια του.

Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε και το γεγονός ότι το γήπεδο δεν ήταν γεμάτο, καθώς λίγοι Άγγλοι μπόρεσαν να κάνουν αυτό το μεγάλο και ακριβό ταξίδι μέχρι το Αζερμπαϊτζάν.

Μόνο δύο… αχ

Λίγα πράγματα έγιναν στο α’ ημίχρονο καθώς και οι δύο ομάδες πρέσαραν καλά και είχαν γρήγορες επιστροφές. Η Άρσεναλ έδειξε μια διάθεση να έχει την μπάλα στα πόδια, αλλά ρήγματα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει στην άμυνα των μπλε, παρά μόνο με τους ακραίους μπακ χαφ, Μάιτλαντ-Νάιλς και Κολάσινατς.

Πάντως, η καλύτερη ευκαιρία των «κανονιέρηδων» ήρθε με μακρινό σουτ του Τσάκα στο 28’, όταν η μπάλα «έγλυψε» το οριζόντιο δοκάρι του Κέπα, πριν καταλήξει άουτ. Ο Έμερι είχε επιλέξει το 3-5-2 με τους Λακαζέρ και Ομπαμεγιάνγκ στην κορυφή της επίθεσης, αλλά δύσκολα έφτανε σε αυτούς η μπάλα.

Από την άλλη μεριά, η Τσέλσι αποφάσισε να βγει από το… καβούκι της στο τελευταίο τέταρτο του α’ ημιχρόνου και έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ, αλλά εκεί «μίλησε» ο Τσεχ. Πρώτα απέκρουσε στο 34’ το διαγώνιο του σουτ του Έμερσον και στο 39’ με δυσκολία το πλασαριστό του Ζιρού από το ύψος της περιοχής.

Ήταν το διάστημα, που το 4-3-3 του Σάρι άρχισε να αποδίδει, επειδή πήρε μπάλα ο Αζάρ και δημιούργησε ρήγματα. Ωστόσο, κανείς δεν σημείωσε γκολ και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Τρελό… γλέντι οι «μπλε»

Η Τσέλσι μπήκε στο β’ με τον ίδιο ρυθμό που τελείωσε το α’ ημίχρονο και μάλιστα τον αύξησε. Από την στιγμή, μάλιστα, που ο Ζιρού με υπέροχη κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 1-0 στο 49’, όλα απλοποιήθηκαν για τους «μπλε».

Οι χώροι άνοιξαν και σε κάθε αντεπίθεση της Τσέλσι «μύριζε» γκολ. Στο 60’ η μπάλα άλλαξε με κινηματογραφική ταχύτητα και Αζάρ έδωσε την τελική πάσα στον Πέδρο, ο οποίος με αριστερό πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0.

Και πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 64’ ο Νάιλς ανέτρεψε τον Ζιρού και ο Αζάρ στο 65’ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 3-0.

Ο Έμερι έκανε γρήγορα τις αλλαγές του και είδε τον Ιβόμπι με ωραίο σουτ να μειώνει στο 69’ σε 3-1 και ήλπιζε να διαφοροποιηθεί η εικόνα, όμως η χαρά του δεν κράτησε πάνω από τρία λεπτά. Νέα αντεπίθεση της Τσέλσι και τρομερή ασίστ του Ζιρού στον Αζάρ, που έκανε διαμόρφωσε το 4-1 στο 72ο λεπτό.

Επί της ουσίας εκεί έσβησε κάθε ελπίδα της Άρσεναλ να ξαναμπεί στο ματς και το έναυσμα για να ξεκινήσει το «μπλε» γλέντι .

Ιταλική ήταν η τριάδα που διεύθυνε το παιχνίδι με διαιτητή τον Τζιανλούκα Ρόκι και βοηθούς τους Φιλίπο Μέλι και Λορένζο Μαγκανέλ.

Κίτρινες: 56’ Πέδρο, 68’ Κρίστενσεν.

ΤΣΕΛΣΙ (Μαουρίσιο Σάρι): Κέπα, Έμερσον, Νταβίντ Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Κόβασιτς (76’ Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Καντέ, Αζάρ (89’ Τζαπακόστα), Πέδρο (71’ Γουίλιαν), Ζιρού.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Ουνάι Έμερι): Τσεχ, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Μονρεάλ (66’ Γκεντουζί), Μάιτλαντ Νάιλς, Τορέιρα (66’ Ιβόμπι), Τσάκα, Κολάσινατς, Οζίλ (77’ Γουίλοκ), Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ.

πηγή: a-sports.gr