Κύπελλο Ελλάδος: «Κλειδώνει» κατά 99% στο ΟΑΚΑ ο τελικός – Τι έγινε στα ματς του Κυπέλλου

Ακόμη και διεξαγωγή του τελικού του Κυπέλλου στη Νέα Υόρκη με θεατές τους ομογενείς και τις δύο ομάδες να ταξιδεύουν μαζί ήταν μια από τις ιδέες που έπεσε στο τραπέζι στην ΕΠΟ.

Αυτό υποστήριξε ο Κώστας Κετσετζόγλου στον ΣΠΟΡ FM 94,6 μεταφέροντας κάποιες από τις σκέψεις που συζητήθηκαν για τον μεγάλο αγώνα του θεσμού. Ωστόσο, όπως υπογράμμισε ο ρεπόρτερ της Ένωσης, αυτή την στιγμή, η κύρια σκέψη των υπευθύνων είναι ο αγώνας να διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ αλλά με αρκετά μικρότερο αριθμό οπαδών συγκριτικά με ό,τι έχει γίνει στο παρελθόν. Ξεκαθάρισε ότι ποτέ δεν έπεσε στο τραπέζι το θέμα διεξαγωγής του αγώνα σε άλλη ευρωπαϊκή πόλη.

Ακούστε το σχετικό ρεπορτάζ…

Τι έγινε στα ματς του Κυπέλλου
  • Σκορ πρόκρισης για ΑΕΚ

Αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, για τέταρτη συνεχή χρονιά, βρίσκεται η ΑΕΚ. Με άμυνα από «γρανίτη» και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στο β΄ημίχρονο, η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ επικράτησε 2-0 της Λαμίας στον πρώτο ημιτελικό του ΟΑΚΑ. Τα γκολ πέτυχαν οι Πόνσε στο 63΄, Κρίστιτσιτς στο 90΄.

Η ρεβάνς θα γίνει τη Μεγάλη Τετάρτη (24/4) στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας.

Προβάδισμα και για τον ΠΑΟΚ

Με δύο γκολ του Λέο Μάτος στο 17ο λεπτό και στο 90΄+6 του αγώνα, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Τούμπα με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης, στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ρεβάνς στο «Θ. Κολοκοτρώνης» θα διεξαχθεί στις 24 Απριλίου.

πηγές: sport-fm.gr / pagenews.gr