Κύπελλο Πόλο: Ο Ολυμπιακός στον τελικό, ισοπέδωσε τη Γλυφάδα (11-2)

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε της Γλυφάδας στο Καρπενήσι με 11-2 στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης.

Το 20ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του τμήματος θα διεκδικήσει αύριο(19/1) το μεσημέρι (14.00, ΕΡΤ) ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ισοπέδωσαν τη Γλυφάδα στον αποψινό ημιτελικό του φάιναλ φορ που διεξάγεται στο Καρπενήσι και αύριο (19/1) θα αναμετρηθούν με τη Βουλιαγμένη, σε μια επανάληψη του τελικού του 2017.

Ο ημιτελικός στο ξεκίνημά του ήταν νευρικός. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με γκολ του Αλέξανδρου Γούνα αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά στη συνέχεια με την σκληρή άμυνα της Γλυφάδας. Βέβαια και ο ΑΝΟΓ επιθετικά δεν φάνηκε, είχε 0/2 στον παραπάνω ενώ σε αρκετές περιπτώσεις δεν σούταρε καν. Ο Ολυμπιακός που δεν είχε καλό ρυθμό στην επίθεση, πέτυχε το 2-0 με τον Ομπράντοβιτς σε νεκρό χρόνο (2-0).

Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο οκτάλεπτο. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική, η Γλυφάδα δεν έβρισκε λύσεις και δεν μπορούσε να απειλήσει. Οι πρωταθλητές Ευρώπης από την πλευρά τους, πέτυχαν τρία γκολ σε αυτό το οκτάλεπτο ενώ θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει και περισσότερα εάν ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια ή στην τελική πάσα. Γούνας, Κάκαρης και Μυλωνάκης ήταν εκείνοι που ανέβασαν τη διαφορά στα πέντε τέρματα (5-0) σε ένα οκτάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός είχε 0/3 στον παίκτη παραπάνω, αφού ο Γαβαλάς στο τέρμα του ΑΝΟΓ ήταν εξαιρετικός.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βλάχος έριξε στη μάχη και τον Γαλανόπουλο στη θέση του Πάβιτςκαι οι Πειραιώτες συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν. Άψογη άμυνα, πρες και στα τελευταία δευτερόλεπτα της επίθεσης του ΑΝΟΓ, ο Ολυμπιακός γύριζε σε ζώνη. Στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν όμορφες φάσεις στην κόντρα και με γκολ των Μουρίκη (πρώτος πετυχημένος παραπάνω), ΦουντούληΓούνα (2), Νικολαΐδη η διαφορά ξέφυγε (10-0). Ο Φωτόπουλος 2.12 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου πέτυχε το πρώτο γκολ για τον ΑΝΟΓ (10-1) που ήταν 22 λεπτά χωρίς τέρμα!

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, οι προπονητές προσπάθησαν κυρίως να δοκιμάσουν κάποια πράγματα που έχουν στο μυαλό τους αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Άλλωστε ο Βλάχος πρέπει να κάνει και διαχείριση αφού υπάρχει ο αυριανός τελικός αλλά και ο εκτός έδρας αγώνας της Τετάρτης με τη Γιουγκ για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-0, 5-1, 1-1.

Ολυμπιακός: Γούνας 4, Ομπράντοβιτς 2, Κάκαρης 1, Μυλωνάκης 1, Μουρίκης 1, Νικολαΐδης 1, Φουντούλης 1.

Γλυφάδα: Φωτόπουλος 1, Παπασηφάκης 1

πηγή: Π. ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ / fosonline.gr