ΜΠΑΣΚΕΤ: «Θολώνει» το όνειρο της τετράδας για Ολυμπιακό

Σε ένα ματς που αναμενόταν από την αρχή «κλειστό» ο Ολυμπιακός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, όμως, ένα σουτ ήταν αρκετό για τη Μακάμπι ώστε να πάρει τη νίκη με 65-64 και να βάλει δύσκολα στους «ερυθρόλευκους».

Ο Ολυμπιακός έχει, πλέον, ρεκόρ 12 – 10 και απέχει δύο νίκες από την Εφές (14-8) κάτι που σημαίνει πως ο στόχος της τέταρτης θέσης που φέρνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague απομακρύνεται αισθητά.

Άστοχοι και χωρίς καλές επιλογές στην επίθεση στο μεγαλύτερο μέρος του ματς οι «ερυθρόλευκοι» επέτρεψαν στον πρώην προπονητή τους Γιάννη Σφαιρόπουλο και την ομάδα του να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα.

Μπορεί η Μακάμπι να μην πήρε μεγάλες διαφορές, όμως, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, είχε σταθερά ένα προβάδισμα τριών με πέντε πόντων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης προσπάθησε με μερικά μεγάλα καλάθια να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό, τον έβαλε μπροστά με έναν πόντο (63-64) λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, όμως η ισραηλινή ομάδα βρήκε τον τρόπο να ευστοχήσει στο τελευταίο σουτ και να πάρει τη μεγάλη νίκη.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπαίνει πλέον για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Εκτός του Βασίλη Σπανούλη, καλή δουλειά για τους ερυθρόλευκους έκανε και ο Γουίλιαμ Γκος, όμως ο Ολυμπιακός ήταν τραγικά άστοχος έξω από την περιφέρεια (5/26), ενώ έπαθε ζημιά και από τα επιθετικά ριμπάουντ του Μπλακ, ο οποίος πρόσφερε και 19 πόντους στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64

πηγή: efsyn.gr