Μυθικός Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους “4” του Australian Open

Oτι και να γράψει κανείς γι’ αυτόν τον αθληταρά, είναι πολύ λίγο. Οι λέξεις φαντάζουν φτωχές μπροστά σε αυτό που έχει πετύχει και τα καλύτερα είναι μπροστά του. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει “τρελάνει” τους Έλληνες και όλο τον κόσμο με τις εμφανίσεις του στο Australian Open.

Ο 20χρονος τενίστας νίκησε και τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ με 3-1 σετ και προκρίθηκε στους τέσσερις καλύτερους του πρώτου Grand Slam της χρονιάς, όπου περιμένει το νικητή του ζευγαριού Ναδάλ ή Τιαφό (22/1, 11:30 Eurosport 1) στην επόμενη φάση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά την μυθική πρόκριση επί του “βασιλιά” Ρότζερ Φέντερερ επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται μεταξύ των κορυφαίων του παγκόσμιου τένις. Ανώτερος στις κρίσιμες στιγμές από τον Ισπανό αντίπαλό του, κατάφερε να τον πετάξει εκτός και να προκριθεί στα ημιτελικά του Open της Αυστραλίας, επικρατώντας με 7-5, 4-6, 6-4, 7(2)-6.

Ο Τσιτσιπάς κάνει εκπληκτικές εμφανίσεις, βρίσκεται στο πικ της φόρμας του και ονειρεύεται να φτάσει ως το τέλος της διαδρομής. Μπορεί και έχει τα φόντα να τα καταφέρει. Ακόμα και αν δεν γίνει όμως, έχει βάλει τις “βάσεις” για μοναδικά επιτεύγματα στη συνέχεια της καριέρας του. Και ακόμα είναι μόνο η αρχή…

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο αγωνιστικό σκέλος του προημιτελικού, ο Τσιτσιπάς μπήκε μουδιασμένα στο πρώτο σετ και έμεινε πίσω με το… καλημέρα, αφού ο αντίπαλός του έκανε νωρίς ένα μπρέικ. Ε και; Δεν μάσησε, δεν απογοητεύτηκε, δεν τα παράτησε και έφερε “τούμπα” το σετ, το οποίο και κατέκτησε με 7-5 στα γκέιμ, κάνοντας το 1-0. Μπήκε σε θέση οδηγού και έδειξε στον αντίπαλό του ότι δεν επρόκειτο να φύγει χαμένος από το court της Rod Laver Arena. Ο 20χρονος στο 5-5 ήθελε ένα μπρέικ και να κρατήσει το σερβίς του. Όπερ και εγένετο…

Στο δεύτερο σετ, ο Αγκούτ ήθελε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, να ισορροπήσει και να κάνει το 1-1 στα σετ. Έκανε και πάλι μπρέικ στο σερβίς του Τσιτσιπά στο τρίτο γκέιμ, κράτησε το δικό του σερβίς στη συνέχεια και κατάφερε να το κάνει δικό του με 6-4. Ο αγώνας ξεκινούσε και πάλι από την αρχή. Σε εκείνο το σημείο, ο Ισπανός φαινόταν να πατάει καλύτερα στο court, να έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση και δυνάμεις σε σχέση με τον Τσιτσιπά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο τρίτο σετ, κάνοντάς το δικό του επίσης με 6-4. Βέβαια, ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με 4-2 και φαινόταν ότι το σετ… γλιστρούσε από τα χέρια του. Εκεί, βρήκε τρομερά αποθέματα ψυχραιμίας, έδειξε χαρακτήρα, έκανε δυο μπρέικ στο σερβίς του αντιπάλου του, κράτησε το δικό του σερβίς και γύρισε το σετ, κατακτώντας τα τέσσερα τελευταία γκέιμ. Ο έλεγχος ήταν και πάλι στα χέρια του.

Στο τέταρτο σετ έγινε τρομερό ματς και οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Όλα βρίσκονταν σε μια κλωστή, αλλά εκεί ο Τσιτσιπάς έδειξε το μέταλλό του και έκανε… πάρτι. Με 7-2 έφτασε εύκολα στην κατάκτησή του και πήρε μια μεγαλειώδη πρόκριση στα ημιτελικά. Κανένας Έλληνας στο παρελθόν δεν τα έχει καταφέρει. Αυτό το παιδί είναι από άλλο πλανήτη και ταβάνι του είναι ο… ουρανός!

Να τονιστεί πως θα γίνει ο νεότερος παίκτης που θα αγωνιστεί σε ημιτελικό στο Australian Open από το 2003, όταν το είχε κάνει ο Αμερικανός, Άντι Ρόντικ. Ο Τσιτσιπάς έγινε ο πρώτος παίκτης που νίκησε τον Αγκούτ μέσα στο 2019, αφού ο 30χρονος Ισπανός προερχόταν από ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα με 9/9. Την ίδια στιγμή, ο Τσιτσιπάς παρέμεινε αήττητος σε επίσημους αγώνες στη φετινή σεζόν, μετρώντας πέντε νίκες στο Australian Open, όλες στα τέσσερα σετ!