ΜΠΑΣΚΕΤ/EUROLEAGUE – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – AX Armani Exchange Milan 78-79

Τη δεύτερη ήττα του έπειτα από τρεις αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αφού έχασε εντός έδρας από την AX Armani Exchange Milan με 79-78. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Νικ Καλάθης με 23 πόντους, ενώ ο Τζέικομπ Ουάιλι συμπλήρωσε ακόμη 17.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το ματς προηγούμενος με 6-2, αλλά στο 5’ η AX Armani Exchange Milan προσπέρασε με 15-10. Η  απάντηση του «τριφυλλιού» υπήρξε άμεση καθώς έτρεξαν ένα σερί 8-0 και στο 7’ πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 18-15. Στο 9’ οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 21-18, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-20. Το «τριφύλλι» έφερε το ματς στα ίσια στο 12’ (24-24) και στο 15’ ξαναπήρε τα ηνία με 32-30, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 38-38.  Με την εκκίνηση της επανάληψης η AX Armani Exchange Milan ξέφυγε με πέντε πόντους (42-47), όμως οι «πράσινοι» έβγαλαν ξανά αντίδραση πετυχαίνοντας να προσπεράσουν με 50-49 στο 25’.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν… στροφές στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου με αποτέλεσμα το φινάλε της να τους βρει προηγούμενους με 61-57. Στο 31’ το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 61-61 και στο 34’ προσπέρασε με 68-61! Η AX Armani Exchange Milan «απάντησε» με ένα σερί 6-0 για το 68-67 του 35’, ενώ στο 36’ προηγήθηκε με 70-68. Στο 37’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 76-72, ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει αυτό το προβάδισμα με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 57-61, 78-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 4, Ράις 2 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 4, Τζόνσον 4, Φριντέτ 9, Καλάθης 23 (3), Ουάιλι 17, Μήτογλου 8, Μπεντίλ 3.

AX ARMANI EXCHANGE MILAN (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3 (1), Μίτσοφ 18 (3), Μπιλίγκα, Μορασκίνι 4, Ρολ 16 (4), Ροντρίγκεθ 10 (2), Ταρτσέφσκι 3, Τσιντσαρίνι, Μπερνς, Γουάιτ 2, Μπρουκς 6 (2), Σκόλα 17 (2).

πηγή: paobc.gr