Σπουδαίο 0-1 για τον Ολυμπιακό επί της Μπασακσεχίρ και μεγάλο προβάδισμα για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ (highlights)

Σκόρερ ο Μασούρας, ήρωας με απόκρουση πέναλτι στο 90’+2 ο Σα

Ευρω-νίκη γεμάτη μέταλλο… Θρύλος με τα όλα του δηλαδή! Τεράστιο «διπλό» με 0-1 πήρε ο Ολυμπιακός μέσα στην Κωνσταντινούπολη επί της Μπασακσεχίρ το βράδυ της Τετάρτης (7/8).

Επιτυχία μεγάλη, που θέτει τους Πειραιώτες το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ εν όψει και της ρεβάνς στις 13 Αυγούστου στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης».

Νίκη, η οποία λίγο έλειψε να χαθεί στις καθυστερήσεις, αλλά εκει «μίλησε» η κλάση του Σα και την κράτησε ατόφια με την απόκρουση στο 90’+2 του πέναλτι, που εκτέλεσε για τους Τούρκους ο Βίτσκα.

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός παρουσίασε δυο πρόσωπα στο «Φατίχ Τερίμ»… Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 10λεπτο ήταν μακριά από τον καλό εαυτό τους εχοντας πολλά προβλήματα στη δεξιά πτέρυγα τους και δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να τους απειλήσουν. Ωστόσο η ανάπαυλα βρήκε τις δυο ομάδες στο 0-0.

Τα δεδομένα, όμως, στο β’ ημίχρονο διαφοροποιήθηκαν με τον Ολυμπιακό να βελτιώνει την εικόνα του, να είναι σοβαρός, μυαλωμένος και να περιορίζει τις αδυναμίες του στα άκρα και τη μεσαία γραμμή.

Όταν λοιπόν οι Πειραιώτες έδειξαν τα σημάδια της ανάκαμψης τους ήρθε και το γκολ… Ο Βαλμπουενά με υπέροχη ενέργεια ξέφυγε από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο αδύναμος μέχρι εκείνη τη στιγμή Γιώργος Μασούρας με κεφάλια έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομα του ως σκόρερ στο 53’.

Το 0-1 έδωσε αέρα νικητή στον Ολυμπιακό, που κράτησε το αποτέλεσμα -έστω και δύσκολα-, μέχρι τέλους.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 14′ ο Σα δεν συγκράτησε τη μπάλα, με τον Γκούλμπραντσεν να επωφελείται και να σουτάρει από κοντά πάνω στους αμυντικούς του Ολυμπιακού. Η απάντηση των «ερυθρολεύκων» στις ευκαιρίες ήρθε στο 22′ όταν ο Γκερέρο έπιασε από κοντά την κεφαλιά αλλά οι γηπεδούχοι απομάκρυναν λίγο πριν από τη γραμμή. Μάλιστα, στο 38′ δημιούργησαν ξανά τις προϋποθέσεις για ένα γκολ, με τον Γκιλιέρμε να αστοχεί από πολύ καλή θέση.

Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Μασούρα. Ο Βαλμπουενά έβγαλε συστημένη σέντρα για το κεφάλι του πρώην επιθετικού του Πανιωνίου ο οποίος με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 0-1, «παγώνοντας» το «Φατίχ Τερίμ». Το γκολ αποσυντόνισε πλήρως τους γηπεδούχους, που έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν και να απειλήσουν την «ερυθρόλευκη» εστία. Ωστόσο, στο 71′, πήγαν να κάνουν τη ζημιά αλλά ο Σα απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Βίστσα. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, αφού στόχος τους ήταν να μη δεχθούν γκολ. Μάλιστα, στο 80′ το έργο τους έγινε πιο εύκολο καθώς ο Καχβετσί αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πάντως, από το… πουθενά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολυμπιακός κινδύνευσε να ισοφαριστεί καθώς ο Μπρούνο έκανε ένα ανόητο χέρι – πέναλτι, αλλά ο Σα σταμάτησε ξανά τον Βίστσα από την άσπρη βούλα. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Μπρούνο στα λίγα λεπτά που έπαιξε κατάφερε να κάνει τόσα λάθη που έκαναν σχεδόν μαζί όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του.

Μεγάλο ματς από πλευράς Ολυμπιακού, εκτός από τον Σα, έκαναν και οι Σεμέδο και Μεριά, που δέσποζαν στο κέντρο της άμυνας, αλλά και ο Βαλμπουενά.

Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι Βίστσα και Καχβετσί να και μοιραίοι λόγω χαμένου πέναλτι και αποβολής αντίστοιχα.

Διαιτητής ήταν ο Ισραηλινός Όρελ Γκρίνφελντ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ρόι Χάσαν και Ιντάν Γιαρκόνι. Τέταρτος ήταν ο Εϊτάν Σμουέλεβιτς επίσης από το Ισραήλ.

Κίτρινες: 2′ Κριβέλι, 7′ Βίτσκα, 21′, 80′ Καχβετσί, 32′ Κλισί – 36′ Τσιμίκας, 72′ Βαλμπουενά, 87′ Μπρούνο

Κόκκινες: 80′ Καχβετσί

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ (Οκάν Μπουρούκ): Γκιουνόκ, Καϊσάρα, Σετζού, Βιεϊρά, Κλισί, Βίτσκα, Τεκντεμίρ (63′ Αζαμπουΐκε), Καχβετσί, Ρομπίνιο, Γκούλμπραντσεν (69′ Ελία), Κριβέλι (82′ Μπα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Μεριά, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Μασούρας (83′ Μπρούνο), Ποντένσε, Βαλμπουενά (73′ Καμαρά), Γκερέρο (89′ Ελ Αραμπί).

πηγή: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ / a-sports.gr