Super League 1: Τέσσερις ομάδες στην κορυφή, πρώτη νίκη για ΑΕΚ

Τέσσερις ομάδες έκαναν το 2Χ2 στη Super League 1 και φιγουράρουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Την Κυριακή, ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε στην Τούμπα απέναντι στον μαχητικό Πανιώνιο, αλλά τελικά με γκολ του Σφιντέρσκι 16 λεπτά πριν από το τέλος νίκησε 2-1.Στη Λάρισα, ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί πολύ νωρίς στο σκορ, μόλις στο 7ο λεπτό με πέναλτι του Βαλμπουενά, από και μετά είχε τον απόλυτο του αγώνα, ωστόσο στις καθυστερήσεις παραλίγο να πάθει… έμφραγμα, με σουτ να φεύγει ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σα.

Στα άλλα δύο ματς της Κυριακής, Λαμία και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι, ενώ η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη στις καθυστερήσεις επί του Αστέρα στην Τρίπολη (2-3). Στα ματς του Σαββάτου, Ξάνθη και Βόλος έκαναν το 2 στα 2, νικώντας τον Παναιτωλικό εκτός έδρας οι ακρίτες και τον Άρη εντός έδρας οι Βολιώτες, ενώ εντύπωση προκάλεσε το άνετο πέρασμα του ΟΦΗ από το ΟΑΚΑ, με νίκη 3-1 επί του Παναθηναϊκού.

Να σημειωθεί ότι την επόμενη εβδομάδα δεν έχουμε αγώνες για τη Super League 1, καθώς η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου παίζει διαδοχικά με Φινλανδία (εκτός) και Λιχτενστάιν (εντός) για τα προκριματικά του Εuro 2020.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής
ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 2-1 (14′ Άκπομ, 74′ Σφιντέρσκι – 57′ Τσιλούλης)
ΑΕΛ – Ολυμπιακός 0-1 (7′ πέν. Βαλμπουενά)
Λαμία – Ατρόμητος 2-2 (11′ Σάλιακας, 78′ πέν. Τουράμ – 35′ Γούτας, 79′ Βέλλιος)
Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ 2-3 (3′ Λουίς Φερνάντεθ, 73′ πέν. Μπαράλες – 15′ Ολιβέιρα, 68′ Λιβάγια, 90’+2′ Σιμόες)
Βόλος – Άρης 1-0 (55′ πέν. Γέντρισεκ)
Παναιτωλικός – Ξάνθη 1-2 (70′ πέν. Μπαΐροβιτς – 72′ Εντουάρντο, 77′ Στάρτζεον)
Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 1-3 (84′ πέν. Μακέντα – 33′, 49′ Μάνος, 58′ Τσιλιανίδης)