Τσιτσιπάς: Απίστευτη νίκη επί του Ζβέρεφ και ημιτελικά στο ATP Masters

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι με τη βούλα μεταξύ των 4 καλύτερων του ATP Masters, αφού υπέταξε και τον Αλεξέι Ζβέρεφ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά των κορυφαίων.

Με μια νέα σπουδαία εμφάνιση, ο Έλληνας τενίστας “καθάρισε” τον Γερμανό αντίπαλό του με 6-3, 6-2 και σε συνδυασμό με τη νίκη του Ράφα Ναδάλ επί του Ντανιίλ Μεντβέντεφ το απόγευμα, εξασφάλισε τη θέση του στα ημιτελικά

Ο αγώνας με τον Ράφα Ναδάλ την Παρασκευή απλά θα καθορίσει την κατάταξή του στο γκρουπ Αντρέ Άγκασι και τον αντίπαλό του από το γκρουπ Μπιορν Μποργκ (ο Ντόμινικ Τιμ έχει προκριθεί, Νόβακ Τζόκοβιτς ή Ρότζερ Φέντερερ θα τον ακολουθήσουν).

Όσον αφορά το ματς, ο Έλληνας τενίστας δεν έχασε σε κανένα σημείο τη συγκέντρωση του. Στο 1ο σετ αφού αρχικά έσβησε το μπρέικ του Γερμανού, έφτασε με νέο μπρέικ στο 5-3, ενώ δεν είχε κανένα θέμα στο τελευταίο γκέιμ για το 6-3.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, στο 2ο σετ είχε από νωρίς το πάνω χέρι και έδειχνε ότι δεν θα έχει πρόβλημα να το καθαρίσει, κάτι που φάνηκε όταν έφτασε να προηγείται με 5-1. Ο Γερμανός προσπάθησε να σηκώσει κεφάλι μειώνοντας σε 5-2, αλλά ο Τσιτσιπάς ήταν τρομερά ανεβασμένος και έφτασε στη νίκη με έναν εντυπωσιακό άσο.

πηγή: nooz.gr