«Βασιλιάς» στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός AKTOR, διέλυσε τη Ρεάλ κι έστειλε μήνυμα σε όλη την Ευρώπη (highlights)

Έτοιμος για Final Four ο Παναθηναϊκός AKTOR, έσπασε το εντός έδρας αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας με 97-86 χάρη σε μεγαλειώδη εμφάνιση από τον Ματίας Λεσόρ και τον Κώστα Σλούκα για την 27η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Βασιλιάς της Ευρώπης έκανε ξεκάθαρη δήλωση επιστροφής, στο γήπεδο της «βασίλισσας». Απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, την καλύτερη ομάδα της φετινής σεζόν και μοναδικής αήττητης στην έδρα της έκανε την καλύτερή του εμφάνιση και έστειλε μήνυμα σε όλη την Ευρώπη για τις φετινές του διαθέσεις στην EuroLeague.

Επικράτησε με 97-86 χάρη σε μια συνολικά υπέροχη εμφάνιση, αλλά με τους Ματίας Λεσόρ και Κώστα Σλούκα να ξεχωρίζουν και τον Μάριους Γκριγκόνις να «καθαρίζει» το ματς στο τέλος με μεγάλα σουτ.

Με την νίκη αυτή η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβηκε στο 17-10 και έκανε ένα σπουδαίο βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα play offs. Παράλληλα, νίκησε στη Μαδρίτη μετά από 11 χρόνια και τις 21 Μαρτίου 2013 (74-73).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε με την κλασική πεντάδα του τελευταίου διμήνου (Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ), αν και βλέποντας την αντίστοιχη της Ρεάλ Μαδρίτης (Καμπάτσο, Αμπάλντε, Κοζέρ, Γιαμπουσέλε και Ταβάρες), στην πρώτη διακοπή μετά από λίγα δευτερόλεπτα πέρασε τον Μπαλτσερόφσκι στο παρκέ και ο Πολωνός έβαλε το πρώτο καλάθι με κάρφωμα. Το 0-4 του Παναθηναϊκού AKTOR δεν κράτησε πολύ και η Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Γιαμπουσέλε να μπαίνει με άγριες διαθέσεις και να χτυπά τους Γκριγκόνις και Ναν στην άμυνα μετά τις αλλαγές, αλλά και 3/4 τρίποντα μετά από 6 λεπτά, άρχισε να χτίζει διαφορά (16-9). Η είσοδος των Σλούκα και Λεσόρ έφερε καλύτερη συμπεριφορά επιθετικά και το 22-13 έγινε μέσα 2 λεπτά 22-18, πριν ο Χεζόνια διαμορφώσει με ανάποδο λέι απ το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Σλούκας, όμως, ήταν καλά μετά από καιρό, ο Παναθηναϊκός κυκλοφορούσε καλά την μπάλα και με 7-0 σερί προσπέρασε (24-25), με δύο καλάθια του Χουάντσο και ανάγκασε τον Τσους Ματέο να πάρει τάιμ άουτ μετά από μόλις 1,5 λεπτό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το σχήμα του Αταμάν με Σλούκα, Ναν, Παπαπέτρου, Ερνανγκόμεθ και Λεσόρ έβγαζε τη μία άμυνα μετά την άλλη, τη στιγμή που απέφευγε τα λάθη και με καλή κυκλοφορία έβγαζε τον Γάλλο σέντερ σε θέση… καρφώματος. Με συνολικό επιμέρους σκορ 6-23 βρέθηκε στο +8 (28-36) με 4 λεπτά να απομένουν. Τρία μαζεμένα λάθη δεν του επέτρεψαν να αυξήσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με τη Ρεάλ να βρίσκει πόντους από τη γραμμή των βολών, αλλά τον Σλούκα να βγάζει μέχρι και άμυνες πάνω στον Καμπάτσο για να στείλει τον Παναθηναϊκό σε διψήφια διαφορά (32-43). Σε εκείνο το σημείο η διαιτητική τριάδα φρόντισε να κρατήσει την ομάδα της Μαδρίτης σε επαφή με το σκορ με τις αποφάσεις της και στις δύο πλευρές του γηπέδου (36-43) για να κλείσει ο Ναν με buzzer beater το πρώτο ημίχρονο.

Ένα εκπληκτικό 20λεπτο για τον Παναθηναϊκό και ειδικά στα τελευταία 12, με την άμυνα των πράσινων να αναγκάζει τη Ρεάλ σε 13 λάθη (μόλις 6 ασίστ), τη στιγμή που ο ίδιος είχε 11 ασίστ για 6 λάθη, παρότι είχε μόλις 3/12 τρίποντα. Είναι χαρακτηριστικό πως με Σλούκα και Παπαπέτρου στο παρκέ το Τριφύλλι είχε +18 και ο Χουάντσο +17.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν δεδομένο πως θα αντιδράσει, αλλά το έκανε πολύ πιο γρήγορα, μιας και οι πράσινοι έκαναν λάθη με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και οι γηπεδούχοι χτύπησαν στο ανοιχτό γήπεδο με τον ασταμάτητο Γιαμπουσέλε, μετατρέποντας το 39-48 σε 52-50 μέσα σε 5 μόλις λεπτά. Ο Κέντρικ Ναν επανέφερε το πράσινο προβάδισμα με 5 σερί πόντους, με τον Λεσόρ να πετυχαίνει άλλους 7 και να στέλνει τον Ταβάρες στον πάγκο και τη Ρεάλ να σκοράρει σε αυτό το διάστημα μόνο με ένα απίστευτο… αυτοκαλάθι του Ερνανγκόμεθ (56-62). Με τον Γιαμπουσέλε να κρατά σχεδόν μόνος του τη Ρεάλ, οι Μαδριλένοι μείωσαν στους 3 (61-64), αλλά με ένα ακόμα buzzer beater ο Ναν διαμόρφωσε το 61-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα highlights από το μεγάλο διπλό του Παναθηναϊκού AKTOR στη Μαδρίτη

Ένα ξέσπασμα του Μούσα με 11 σερί πόντους έκανε θρίλερ τη μάχη στη Μαδρίτη, με τους Μήτογλου και Λεσόρ να τον κρατούν οριακά μπροστά στο σκορ, μπαίνοντας στο τελευταίο 5λεπτο (74-75). Δύο μεγάλα τρίποντα του Σλούκα και δύο βολές, έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +9 με 3:32 λεπτά να απομένουν (74-83). Η διαιτητική τριάδα έβαλε νέα δεδομένα στο ματς, δίνοντας 5ο φάουλ (αντιαθλητικό) στον Ναν σε φάση που του έγινε φάουλ από τον Καμπάτσο, ο οποίος στη συνέχεια με μια θεατρική κίνηση έκανε πως δέχθηκε αγκωνιά στο πρόσωπο, με την επαφή να είναι ελάχιστη. Κάπως έτσι το ματς έγινε ντέρμπι (80-85) με 2:30 να απομένουν. Ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο του Γκριγκόνις με 2 λεπτά να απομένουν έστειλε το Τριφύλλι στο +8 και καθάρισε τη μεγάλη νίκη μέσα στη Μαδρίτη.