Βασιλιάς του κόσμου ο Αντετοκούνμπο – Πρωτάθλημα ΝΒΑ μετά από 50 χρόνια για τα «ελάφια»

Πραγματικότητα έγινε το σύνθημα «Bucks in six» (σ.σ Οι Μπακς πρωταθλητές σε 6 ματς) που φώναζαν οι οπαδοί των «ελαφιών» αφού με μπροστάρη τον «διαστημικό» Γιάννη Αντετοκούνμπο η ομάδα του Μιλγουόκι επικράτησε 105-98 των Φοίνιξ Σανς στο Game 6 των τελικών του ΝΒΑ και με 4-2 στις νίκες στέφθηκε πρωταθλήτρια για πρώτη φορά μετά από 50 ολόκληρα χρόνια.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (50 π.) οι Μιλγουόκι Μπακς επέστρεψαν στην κορυφή του ΝΒΑ για πρώτη φορά μετά το 1971, όταν ο Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ τους είχε οδηγήσει εκεί. Αυτή τη φορά ήταν ο Greek Freak που μπροστά σε μία κατάμεστη «Fiserv Arena», -συν 70.000 ανθρώπους έξω από αυτό- πήρε τα «ελάφια» από το χέρι και κέρδισε μαζί τους το πρώτο του δαχτυλίδι στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου.

Ο «Giannis» στον κρισιμότερο αγώνα της καριέρας του είχε 50 πόντους (15/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/19 βολές), 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 μπλοκ σε 42 λεπτά συμμετοχής. Έγινε μάλιστα ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που σημειώνει τουλάχιστον 40 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 μπλοκ σε αγώνα των τελικών. Επιπλέον σημείωσε 20 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο, κάτι που έχει καταφέρει σε τελικούς μόνο ο Μάικλ Τζόρνταν το 1993.

Από εκεί και πέρα ο Κρις Μίντλετον είχε 17 πόντους, ο Μπόμπι Πόρτις είχε 16 πόντους ενώ 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 4 κλεψίματα είχε ο Τζρου Χόλιντεϊ. Για το Φοίνιξ ο Κρις Πολ είχε 26 πόντους ενώ 19 πρόσθεσε ο Ντέβιν Μπούκερ και 15 ο Τζέι Κράουντερ.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το ματς με αποτέλεσμα την μεγάλη αστοχία που έφερε το σκορ στο 4-2 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Εκεί ήταν που τα «ελάφια» πάτησαν «γκάζι». Με τον κόσμο να τους δίνει ώθηση, την άμυνα τους να έχει «κλειδώσει» τον Πολ και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να «τρυπάει» με κάθε τρόπο την άμυνα των Σανς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 29-16, παίρνοντας προβάδισμα τίτλου με το τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου.

Ο Πέιν ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για τους Σανς στη δεύτερη περίοδο και συνεπήρε και τον Κρις Πολ. Με συνεχόμενες απλές αλλά καλές επιλογές στην επίθεση οι «ήλιοι» ροκάνισαν τη διαφορά, ενώ ταυτόχρονα η περιφέρεια των Μπακς τα είχε… σπάσει (3/17 τρίποντα στο ημίχρονο), με τον Χόλιντεϊ να είναι εκτός κλίματος αγώνα (1/11 σουτ). Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα σερί 19-4 (!) παίρνοντας προβάδσιμα 35-34, πηγαίνοντας τελικά στο ημίχρονο με το 47-42 υπέρ τους, αφού η «μάχη» που έδωσε στην επίθεση ο Γιάννης κράτησε όρθιους τους Μπακς.

Το τρίτο δωδεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Σανς να ξεφεύγουν ξανά με 7 πόντους (42-49) μετά το καλάθι του Μπρίτζες, αλλά εκεί πήρε… μπροστά ο «Greek Freak», που πέτυχε τους επόμενους 14 από τους 18 πόντους της ομάδας του δίνοντας προβάδισμα με 60-59. Την σκυτάλη πήρε ο Λόπεζ για τα «ελάφια» δίνοντας προβάδισμα 5 πόντων (66-61) την ώρα που για τους Σανς είχε μπει στην εξίσωση, μετά τη «σιγή» του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπούκερ.

Το ματς έγινε ντέρμπι με τον Αντετοκούνμπο να συνεχίζει να βρίσκει λύσεις απέναντι στην πολυφωνία των Σανς επιθετικά και η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 77-77 και τον Έλληνα σταρ να έχει πετύχει 40 πόντους, ήτοι πάνω από τους μισούς της ομάδας του στο ματς.

Η 4η περίοδος προμηνυόταν «θρίλερ» αλλά ο Γιάννης είχε άλλη… άποψη…. Μπορεί ο Πολ να έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να κρατήσει με΄σα στο ματς τους Σανς, αλλά ο ΑΝτετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος και τα «ελάφια» ξέφυγαν με 94-88 στα μισά του δωδεκαλέπτου. Δύο μεγάλα σουτ του Μίντλετον στη συνέχεια  -που εμφανίστηκε αργά στο ματς, αλλά την κατάλληλη στιγμή- έκαναν το σκορ 102-96 όταν οι Σανς επιχείρησαν την τελική τους αντεπίθεση. Με 57” να απομένουν στο ρολόι, όλα είχαν τελειώσει και μία εύστοχη βολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό 105-98 και τα απνηγύρια άρχισαν σε Μιλγουόκι αλλά και Ελλάδα, αφού το πρωτάθλημα πήγε στα «ελάφια» και ο δικός μας Γιάννης πάτησε στην κορυφή.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-16, 42-47, 77-77, 105-98

Μιλγουόκι Μπακς (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Τάκερ, Αντετοκούνμπο 50 (16/25 σουτ, 17/19 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κοψίματα), Μίντλετον 17 (1), Λόπεζ 10 (8 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 12 (4/19 σουτ, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Πόρτις 16 (2), Τιγκ, Κόνατον

Φοίνιξ Σανς (Μόντι Γουίλιαμς): Κράουντερ 15 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Μπρίτζες 7 (6 ριμπάουντ), Έιτον 12 (6 ριμπάουντ), Πολ 26 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπούκερ 19, Καμίνσκι 6, Κρεγκ, Τζόνσον 3 (1), Πέιν 10 (2)